Strona głównaBiznesFarba do betonu — krótki poradnik fachowego malowania

Farba do betonu — krótki poradnik fachowego malowania

Malowanie powierzchni betonowych wymaga więcej umiejętności, narzędzi i czasu niż nałożenie warstwy na płytę gipsowo – kartonową. W tym poradniku znajdziesz informacje, jak zrobić to dobrze.

Malowanie betonu jest trudniejsze niż malowanie większości powierzchni: farba do betonu może zachowywać się różnie, jeśli nakłada się ją na powierzchnię, która oddycha, transportuje wilgoć, a w niektórych miejscach bardzo mocno zasysa farbę. Płyty gipsowo-kartonowe można skutecznie pomalować w dzień lub dwa, ale będziesz potrzebować tygodnia albo więcej, aby zakończyć malowanie betonu.

Kontynuuj czytanie poniżej, aby uzyskać wskazówki dotyczące malowania powierzchni betonowych.

Zanim na ścianie pojawi się farba do betonu

Czyszczenie betonu to pierwszy ważny krok, ponieważ porowata powierzchnia ma tendencję do zatrzymywania brudu, tłuszczu i oleju. Farba do betonu nakładana na nieoczyszczoną powierzchnię po krótkim czasie będzie się łuszczyć, aż całkowicie odpadnie.

Kiedy już poradzisz sobie z usunięciem widocznych zanieczyszczeń i zabrudzeń, pora na usunięcie trudniejszych plam za pomocą fosforanu trisodowego. Możesz też wybrać bardziej przyjazny dla środowiska środek czyszczący do czyszczenia wstępnego lakieru. Pamiętaj o wszystkich roślinach, które rosną na podłożu, w którym stoi ściana. Zerwij winorośl i mech porastający podłoże. Użyj myjki ciśnieniowej, aby skutecznie usunąć pozostałe korzenie i brud.

Teraz czas na usunięcie wszelkich wykwitów i białego nalotu, który tworzy się na wilgotnym betonie. Usuń też łuszczącą się lub zniszczoną farbę w całym pomieszczeniu za pomocą szczotki drucianej i skrobaka do farby Jeśli malujesz na zewnątrz, najprościej będzie to zrobić za pomocą myjki elektrycznej.

Woda z łatwością przenika przez porowaty beton, więc uszczelnienie ścian wewnętrznych jest konieczne, aby zapobiec wnikaniu wilgoci. W ten sposób zabezpieczysz się również przed rozwojem pleśni i późniejszemu poczuciu zimnej i wilgotnej piwnicy. Użyj uszczelniacza do muru, który również łata pęknięcia.

Uważnie postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi mieszania, nakładania i utwardzania uszczelniacza. Niektóre mogą wymagać dwóch warstw, a wielu producentów zaleca utwardzanie przez pięć do siedmiu dni przed nałożeniem drugiej warstwy.

Na koniec prac przygotowawczych zagruntuj beton.

Podkład do betonu wypełnia pory i wyrównuje powierzchnię. W przypadku zewnętrznych fundamentów i ścian użyj wypełniacza blokowego, który jest również dobry do betonu wewnętrznego. Podkład wysycha w dwie godziny, ale odczekaj trochę więcej, aby skuteczniej malować.

Farba do betonu, czyli czas na malowanie

Najlepszym wyborem do malowania betonu jest specjalistyczna farba do betonu (zwana również farbą elastomerową lub elastomerową powłoką ścienna). Zawiera ona spoiwa, które kurczą się i rozszerzają wraz z betonem. Zewnętrzna farba, jakiej zwykle używa się do malowania ścian, może pękać i łuszczyć się na betonie. Farba może być zabarwiona i daje po malowaniu znacznie grubszą warstwę niż zwykła farba zewnętrzna. Najlepiej Nakładać taką farbę za pomocą pędzla, wałka o dużej pojemności lub wałka teksturowego.

Niektóre farby murarskie są grubsze niż farby zewnętrzne i zawierają drobne cząsteczki, które mogą zatykać rozpylacze powietrzne. Jeśli chcesz pomalować beton za pomocą rozpylacza, upewnij się, że farba, którą kupujesz, może być w ten sposób nakładana.

Bez względu na technikę nakładania farby, pozostaw ją do wyschnięcia na jeden dzień, zanim położysz kolejną warstwę. Prawdopodobnie będziesz potrzebować od dwóch do trzech warstw, więc zanim zaczniesz, sprawdź długoterminową prognozę pogody, aby w trakcie malowania nie zaskoczył Cię gwałtowny deszcz lub silny wiatr.

Aby pędzle były miękkie i wygodnie się nimi malowało, dokładnie je spłucz przed malowaniem (nie używając żadnego mydła). Wymieszaj pół szklanki płynu do zmiękczania tkanin w 5 litrach ciepłej wody i mieszaj pędzle w takiej mieszance przez około 10 sekund. Połóż je płasko lub powieś na kołku do przechowywania przez noc.

W ten sposób włosie nie będzie się wyginać i zachowa swoją użyteczność podczas malowania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne