Strona głównaBiznes5 kroków do zorganizowania systemu logistyki magazynowej

5 kroków do zorganizowania systemu logistyki magazynowej

Skuteczna optymalizacja logistyki magazynowej jest niemożliwa bez podjęcia szeregu ważnych decyzji. Na przykład musisz zdecydować o liczbie budynków technicznych, które będą wystarczające do pracy, wraz z ich lokalizacją. Warto również rozważyć skorzystanie z wynajmowanych lub własnych magazynów. Ogólnie proces takiej optymalizacji można sprowadzić do wykonania 5 kroków, które zostaną opisane poniżej.

  1. Zliczanie ilości magazynów

Po ocenie ilości produktów, które produkuje firma, konieczne jest określenie, ile magazynów wystarczy do ich przechowywania. Jeśli masz do czynienia z faktem, że nie ma wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, aby pomieścić wszystkie towary, będziesz musiał wydać więcej pieniędzy na ich transport.

Nie warto też wynajmować ani kupować nadmiaru powierzchni magazynowej. Rzeczywiście, w tym przypadku będziesz musiał wydać dodatkowe pieniądze na ich utrzymanie.

  1. Wybór między wynajmowanym a własnym magazynem

Aby podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie, musisz poznać średni koszt wynajmu powierzchni magazynowej w Twojej okolicy, a także oszacować koszt stworzenia własnego magazynu. Inwestowanie w budowę swojego pomieszczenia technicznego ma sens tylko wtedy, gdy w efekcie zysk z transportu towarów okaże się znacznie wyższy niż koszty transportu. Ciekawą opcją jest jeżeli magazyn logistyczny znajdował się będzie nieopodal lotniska.

  1. Wybór lokalizacji magazynu

Istnieje wiele sposobów na określenie optymalnej lokalizacji dla magazynu, które znają wykwalifikowani specjaliści ds. logistyki magazynowej. Głównym zadaniem takiego wyboru jest znalezienie takiego miejsca do przechowywania towarów, dzięki czemu możliwe będzie zminimalizowanie kosztów ich transportu.

  1. Wybór efektywnego systemu magazynowego

Przed rozpoczęciem eksploatacji magazynu konieczne jest opracowanie wstępnego systemu dystrybucji towarów na palety, kontenery i tak dalej. System powinien zawierać efektywne metody zarządzania ładunkami, które pozwolą na jak najszybszą realizację małych i dużych zleceń.

  1. Analiza logistyki magazynowej

Na końcowym etapie należy dokonać szczegółowej analizy wykonanych wcześniej prac i podjąć ostateczną decyzję o stworzeniu i uruchomieniu systemu logistyki magazynowej. Jeśli zostało to przemyślane kompetentnie, to znaczy, jeśli na poprzednich etapach nie popełniono żadnych wad, w rezultacie otrzymasz system skutecznej kontroli zapasów towarów.

Bardzo pożądane jest, aby w rozwój systemu logistyki magazynowej zaangażowani byli wykwalifikowani specjaliści lub przynajmniej osoby, które pomyślnie ukończyły kursy z zakresu logistyki magazynowej. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie będą w stanie zapewnić doskonałej księgowości i organizacji wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych przepływów zapasów.

Na końcowym etapie organizacji określa się:

  1. Typ magazynu.
  2. Optymalna jednostka ładunkowa.
  3. Magazyny logistyczne i rodzaj sprzętu, który będzie używany w nim używany
  4. System kompletacji ładunków.
  5. Organizacja systemu przetwarzania danych przychodzących

Czy powinieneś zlecić funkcje logistyki magazynowej?

Wcale nie trzeba samemu zajmować się logistyką magazynową – te funkcje można zlecić na zewnątrz. W takim przypadku zaopiekuje się nimi firma, która świadczy takie usługi i pobiera za nie określoną opłatę.

Z reguły firmy uciekają się do outsourcingu w tym zakresie, gdy wykonywanie przez samą firmę wyżej wymienionych zadań jest niepotrzebnie uciążliwe lub kosztowne. Outsourcing logistyczny zakłada, że dana firma przejmie pełną odpowiedzialność za zarządzanie zapasami towarów, magazynowaniem i transportem.

Jak każde rozwiązanie, outsourcing logistyki ma swoje zalety i wady. Zalety outsourcingu to:

  1. Wysoka jakość usług.
  2. W razie potrzeby możliwość poszerzenia geografii dostawy ładunku.
  3. Duża szybkość rozwiązywania przydzielonych zadań.

Wady korzystania z usług firm logistycznych są następujące:

  1. Dość wysoki koszt usług.
  2. Słabe perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa, ze względu na to, że nie tworzy się i nie rozwija własny system logistyczny.

Innymi słowy, outsourcing jest wskazany dla małych i średnich firm. Jeśli przedsiębiorstwo dopiero próbuje wejść na poziom federalny, to z reguły nie ma wystarczającej ilości wolnych pieniędzy, aby zainwestować w budowę i organizację pracy we własnym magazynie. Dlatego outsourcing funkcji logistycznych staje się zasadny. Jednak w przypadku większych przedsiębiorstw lepiej pomyśleć o stworzeniu własnego systemu magazynowego.

Wniosek

Logistyka magazynowa to racjonalne spojrzenie na dystrybucję, ewidencję i rozliczanie towarów składowanych w magazynie. Dobrze zbudowany system logistyki magazynowej to jeden z kluczowych fundamentów pomyślnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jego rozwoju i wzrostu jego klientów. W niektórych przypadkach, gdy koszty samodzielnego zorganizowania takiego systemu są zbyt wysokie dla małego przedsiębiorstwa, warto zlecić funkcje logistyki magazynowej na zewnątrz.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne