Strona głównaUncategorizedNowatorskie formy sztuki

Nowatorskie formy sztuki

Sztuka nowoczesna słynie z tego, że rozwija się bez ograniczeń. Wystarczy zauważyć, że współcześnie mianem sztuki określamy niemal wszystko co wyszło z rąk twórcy. To sprawia, że stale obserwujemy pojawianie się nowatorskich form sztuki. W niniejszym artykule robimy delikatny przegląd nowoczesnych i nieco niestandardowych form wyrażania artyzmu.

Upcykling – ekologiczne podejście do sztuki

bez wątpienia żyjemy w czasach, kiedy nasza planeta jest wyjątkowo narażona na działanie człowieka. Jednocześnie ludzkość dostrzega potrzebę dbania o środowisko mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Trend na ekologiczne podejście do każdego możliwego zagadnienia nie ominął sztuki. Przykładem jest sztuka tworzona ze śmieci, która doczekała się nazwy upcykling. Co ciekawe, ten rodzaj sztuki nie ogranicza się do tworzenia aranżacji artystycznych z zużytych przedmiotów, ale także skupia się na wskrzeszeniu ich do życia. Tym samym stare meble lub zużyte ciuchy mogą dostać drugie życie pod znakiem niestandardowego połączenia ekologii ze sztuką.

Street art – sztuka czy wandalizm

Kontrowersyjną dziedzina sztuki nowoczesnej jest street art, czyli dzieła w postaci graffiti tworzone w przestrzeni publicznej. Steet art to rodzaj wyrazu artystycznego, który jest możliwy do dostrzeżenia w różnych częściach świata – zwykle w przestrzeniach miejskich. Problem z tym rodzajem sztuki jest taki, że często ma charakter bezprawnej ingerencji w przestrzeń miejską, co niejednokrotnie kończy się zniszczeniem elewacji budynku. Z jednej strony jest to zatem nic innego jak akt wandalizmu. Z drugiej strony, znanych jest wiele dzieł, które swoją jakością wzbudzają podziw i upiększają przestrzeń miejską. Co ciekawe, wiele miast podąża za tym trendem i w sposób legalny zostają wykonywane murale w wyznaczonych do tego miejscach.

Sztuka nie jedno ma imię…

Sztuka nowoczesna występuje w nowoczesnej formie i przykładów zróżnicowanego podejścia do sztuki jest całkiem sporo. Z całą pewnością muzyka lub performance to przykłady sztuki, które cały czas ewoluują i są mocno skorelowane z aktualnymi trendami. Warto też zauważyć trend jakim jest art branding, czyli przenikanie się sztuki ze światem biznesu. To jak jest zaaranżowana witryna sklepowa lub to jakie elementy są wykorzystywane w strategii biznesowej również może mieć wiele wspólnego ze sztuką. Tymczasem poszukując czegoś nieco bardziej wyrafinowanego można podać przykład trendu jakim jest body art (sztuka na ciele). Innymi słowy nowoczesnych form sztuki nowoczesnej jest bardzo wiele i jest to naprawdę fascynujące jak bardzo nieoczywistą formę potrafi przyjąć to co obecnie nazywamy sztuką.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne