Czy wiesz, że przeciętny człowiek ma na skórze około 20 znamion, zwanych potocznie pieprzykami? Wiele z nich może być źródłem rozwoju niebezpiecznych chorób skóry. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki dermatoskopii możemy w odpowiednim czasie rozpoznać niepokojące zmiany skórne i tym samym, odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Czym jest dermatoskopia i dlaczego warto ją wykonywać?
Zapobiegaj zamiast leczyć
Dermatoskopia jest badaniem skóry, które wykorzystuje specjalne urządzenie optyczne do tego, by ocenić podejrzane, barwnikowe zmiany skórne oraz niepokojące znamiona. Dzięki dużej dokładności badania, możliwe jest określenie z dużym prawdopodobieństwem ich łagodnego lub złośliwego charakteru. Jak wszyscy wiemy, odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie jest kluczem do sukcesu. Z tego względu – całe szczęście – dermatoskopia zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na to, by sprawdzić kondycję swoich znamion.
Wskazania do wykonania dermatoskopii
Z uwagi na swoją bezinwazyjność oraz brak konieczności stosowania preparatów mogących wywierać jakiekolwiek działania niepożądane, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania badania jakim jest dermatoskopia. Jest ono wskazane u osób z tendencją do tworzenia się znamion, zwłaszcza w przypadku ich dużej ilości. Szczególną uwagę powinno zwrócić każde znamię, które zaczyna nagle zwiększać swoje rozmiary, zmienia kolor lub pojawia się nagle w dorosłym wieku. Ocenie dermatoskopem powinny być regularnie poddawane osoby w trakcie leczenia onkologicznego czerniaka.
Czy to boli?
Dermatoskop jest urządzeniem optycznym wyposażonym w zestaw specjalnych soczewek powiększających. Jego działanie można porównać do działania bardzo dokładniej lupy. Badanie dermatoskopowe jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej i nie boli. Na początku lekarz przeprowadzający badanie zwilża skórę, a następnie dermatoskop przykładany jest do badanej okolicy i lekarz dokonuje oceny zmiany.