Narzędzia wykorzystywane w modelarstwie

0
309

W modelarstwie wykorzystywany jest szereg narzędzi, który służy zarówno do przygotowania modelu (wycinanie, klejenie), jak również do jego malowania. Dobre narzędzia modelarskie usprawniają pracę i pozwalają uzyskiwać satysfakcjonujące rezultaty, a jednocześnie cechują się trwałością i można je wykorzystywać przez lata. Ponadto, pozwalają uniknąć ryzyka zniszczenia modelu, na przykład przez użycie skalpela o tępym ostrzu. 

Wycinanie i składanie modeli

Bardzo często modele, niezależnie czy są to modele samochodów, samolotów czy też modele wykorzystywane w grach bitewnych, występują w plastikowych/żywicznych wypraskach, z których model należy wyciąć. Dla wielu miłośników tego hobby jest to jeden z najprzyjemniejszych i relaksujących momentów. W tym celu konieczne jest posiadanie odpowiednio mocnych cążek lub nożyczek. Niezbędne są także noże, czyli skalpele z uchwytem. Te narzędzia modelarskie pozwalają na usunięcie kawałków plastiku lub żywicy pochodzącej z wypraski i wyrównują powierzchnie modelu. Szlifowanie jest krokiem niezbędnym, gdyż po pomalowaniu, niedoskonałości będą bardzo widoczne. Warto zaopatrzyć się w matę do cięcia, by uniknąć zniszczenia stołu lub biurka, na którym prowadzone są prace. Tak przygotowany model można skleić. Należy pamiętać, że klej modelarski powinien być dostosowany do tworzywa, z jakiego wykonany jest model.

Malowanie 

Inne narzędzia modelarskie to farby i akcesoria do malowania. Gdy model został złożony lub został zakupiony już jako gotowa figurka, można przystąpić do jego pomalowania. Z reguły, pierwszym krokiem jest nałożenie podkładu, który sprawia, że efekty będą bardziej trwałe, a farba nie będzie spływać z modelu. Dobrze jest wykorzystać specjalne stojaki do malowania, co zapewnia wygodę i brak konieczności dotykania pomalowanych części figurki.

Po wysuszeniu bazy, można nałożyć farbę. Konieczne jest tutaj posiadanie dobrej jakości pędzli i farb modelarskich. Farby modelarskie to z reguły farby akrylowe, specjalnie przeznaczone do tego celu.
Pędzle modelarskie mogą posiadać włosie syntetyczne lub naturalne. Warto zaopatrzyć się w kilka różnych rozmiarów pędzli – mniejsze służyć będą do malowania detali, natomiast większe idealnie sprawdzą się do pokrywania większych powierzchni modelu. Przy malowaniu drobnych elementów, warto korzystać z lupy – zdecydowanie ułatwi to pracę.

Szczególny rodzaj zdobień oraz idealne pokrycie powierzchni, można uzyskać za pomocą aerografu. Dzięki działaniu kompresora, relatywnie niewielka ilość farby w bardzo równomierny sposób nakładana jest na model, zatem jest to także rozwiązanie ekonomiczne.

Oczywiście istnieją też inne narzędzia modelarskie, a każde z nich ma na celu usprawnienie i uprzyjemnienie tego hobby. Warto wybierać je pod kątem własnych preferencji.