Strona głównaUncategorizedJakie przedszkole wybrać dla dziecka z autyzmem?

Jakie przedszkole wybrać dla dziecka z autyzmem?

Rodzice dzieci znajdujących się w spektrum autyzmu mają niełatwe zadanie, jeśli chodzi o wybór przedszkola. Placówka musi być bowiem przystosowana do potrzeb pociech, które reagują na bodźce inaczej niż ich rówieśnicy. Warto zatem wiedzieć, jakie kryteria brać pod uwagę wybierając przedszkole dla dziecka z autyzmem. 

Przedszkole zwykłe czy terapeutyczne?

Nie każdy rodzic autystycznego dziecka ma możliwość posłania swojej pociechy do przedszkola terapeutycznego. Wielu opiekunów może jednak borykać się z obawą dotyczącą tego, czy kilkulatek w spektrum autyzmu poradzi sobie w tradycyjnej placówce. Jest to możliwe, ale pod warunkiem, że grupy nie są zbyt liczne. Poza tym, dobrze byłoby, gdyby przedszkole umożliwiało dziecku kontakt z psychologiem bądź oligofrenopedagogiem. Ponadto, istotne jest, by stale monitorować rozwój autystycznego dziecka. Najprawdopodobniej będzie ono potrzebowało więcej uwagi niż dzieci bez większych problemów w budowaniu relacji z rówieśnikami.

Co należy zapewnić autystycznemu dziecku w przedszkolu?

Jak już zaznaczono wyżej, autystyczne dziecko w przedszkolu wymaga zdecydowanie więcej uwagi ze strony opiekunów niż przeciętny kilkulatek. Dobrze byłoby zatem, gdyby nauczyciele korzystali z rozmaitych technik terapeutycznych ułatwiających pracę z dziećmi w spektrum. Warto unikać monotonnych ćwiczeń, a także drastycznych zmian. W przeciwnym razie, dzieci z autyzmem mogą doświadczać trudności z koncentracją. Dobrze byłoby, gdyby przedszkole było miejscem, w którym kilkulatek w spektrum czuje się bezpiecznie. Rodzice oraz opiekunowie powinni dążyć do tego, by wspierać dziecko w nawiązywaniu poprawnych relacji z rówieśnikami. Bardzo istotna jest także edukacja pozostałych dzieci w kwestii tego, czym jest autyzm. Dzięki temu, nie będą unikały kolegi czy koleżanki w spektrum. Bardzo istotne jest również to, aby rodzic autystycznego dziecka zawsze mógł porozmawiać z nauczycielem o trudnościach swojej pociechy. Im szybciej zostanie wyłapana jakaś istotna nieprawidłowość w rozwoju dziecka, tym skuteczniej będzie można mu pomóc.

Więcej można przeczytać na: przedszkole Bemowo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne