Oprogramowanie biznesplanu: potrzebujesz go?

0
8

Oprogramowanie do biznesplanu jest często pomijane i z jakiegoś powodu nie jest uważane za konieczność. Moim zdaniem oprogramowanie biznesplanu jest niezbędne, nie jest luksusem. Jestem wielkim zwolennikiem planowania biznesu. Kiedy ludzie pytają mnie, czy potrzebują biznesplanu, odpowiadam: „Oczywiście!” Widzisz, rozpoczęcie działalności bez biznesplanu jest podobne do rozpoczęcia studiów bez planu studiów. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, nie będziesz wiedział, jak się tam dostać. Zmarnujesz swój czas i pieniądze, jeśli nie będziesz przestrzegać planu. To naprawdę takie proste!

Wiesz, że potrzebujesz biznesplanu, ale co z oprogramowaniem biznesplanu? W przypadku planowania biznesowego istnieją naprawdę trzy alternatywy: 1) opracowanie własnego biznesplanu od zera; 2) zatrudnienie pisarza biznesplanu lub konsultanta planowania biznesowego; lub 3) za pomocą oprogramowania biznesplanu do napisania własnego biznesplanu. Każda z tych alternatyw ma swoje zalety i wady.

Napisanie własnego biznesplanu od podstaw jest z pewnością możliwe. Dzięki temu możesz dowolnie formatować i aranżować plan w dowolny sposób. Z drugiej strony wykonywanie prognoz finansowych, które są niezbędne do celów budżetowania i planowania finansowego, może być trudne bez programu biznesplanu, a przynajmniej oprogramowania do projekcji finansowych lub arkuszy kalkulacyjnych.

Wynajęcie pisarza biznesplanu ma sens dla niektórych osób. Autor biznesplanu jest na ogół dobrze zorientowany w planowaniu biznesowym i będzie miał wgląd, który pomoże ci w przygotowaniu kompleksowego biznesplanu uwzględniającego wszystko. Wadami profesjonalnego pisania biznesplanu są koszty związane z początkowym planem oraz ograniczenia, które istnieją w związku z jego zmianą w miarę ewolucji firmy, co umożliwia oprogramowanie biznesowe.

Oprogramowanie do biznesplanu jest stosunkowo niedrogie w porównaniu z zatrudnieniem profesjonalnego pisarza lub konsultanta biznesplanu. Jednak w porównaniu do robienia własnego planu od zera może się to wydawać niepotrzebnym wydatkiem. Oprogramowanie biznesplanu ma wiele zalet. Dobry pakiet oprogramowania biznesplanu, taki jak Business Plan Pro firmy Palo Alto, zawiera nagłówki i kategorie biznesplanu, które zostały już dla Ciebie przygotowane. Zawiera także wskazówki dotyczące całego procesu planowania biznesowego, które wyjaśniają, co należy uwzględnić w każdej części biznesplanu.

W Business Plan Pro bardzo podoba mi się to, że tak łatwo jest sporządzać prognozy finansowe za pomocą oprogramowania biznesplanu, niezależnie od tego, czy rozumiesz księgowość. Główne sekcje finansowe obejmują sekcję dotyczącą kosztów początkowych, jedną dotyczącą prognoz dochodów, drugą dotyczącą bilansu proforma i drugą dotyczącą prognozowanego rachunku przepływów pieniężnych. Informacje wprowadzane do jednej z form finansowych automatycznie przenoszą obliczenia do innych formularzy sprawozdań finansowych, dzięki czemu proces prognozowania planu finansowego jest dziecinnie prosty.

Kolejną ogromną zaletą, którą widzę w odniesieniu do oprogramowania biznesplanu, jest to, że kiedy używasz oprogramowania biznesplanu do tworzenia własnego biznesplanu, możesz wprowadzać do niego zmiany w dowolnym momencie. Nie staje się przestarzałym dokumentem, który stoi na półce i zbiera kurz. Biznesplan powinien zawsze ewoluować. Powinieneś często aktualizować swój biznesplan, w tym nowe cele, zadania i kamienie milowe. Powinieneś również regularnie dostosowywać swoje prognozy finansowe do celów budżetowania. Oprogramowanie biznesplanu ułatwia to.

Jeśli zdecydujesz się nie używać oprogramowania biznesowego i tworzyć od podstaw własny biznesplan, będziesz potrzebować wskazówek, chyba że sam jesteś profesjonalnym planistą biznesowym. Small Business Administration na sba.gov ma doskonałe zasoby i przewodniki na temat planowania biznesu. Jeśli zdecydujesz się zatrudnić profesjonalnego pisarza biznesplanów, przejrzyj ich kwalifikacje i referencje oraz upewnij się, że rozumiesz dokładnie, co obejmuje oferowane przez nich usługi planowania biznesowego.