Strona głównaDropshippingDropshipping – wady i zalety

Dropshipping – wady i zalety

Drophsipping to model biznesowy, który stosuje wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe. Z pozoru brak konieczności prowadzenia magazynu brzmi jak ogromna zaleta. Jednak tam, gdzie są zalety są także i wady. Dlatego w niniejszym artykule krótko przedstawiamy plusy i minusy dropshippingu.

Czym jest dropshipping? Poznaj zalety tego rozwiązania

Dropshipping co to jest? Jest to model sprzedaży, który polega na tym, że osoba prowadząca sklep internetowy zajmuje się zbieraniem zamówień natomiast wysyłką towaru do klienta zajmuje się hurtownia. Zatem w momencie, gdy klient dokonuje zakupu w sklepie internetowym to właściciel tego sklepu składa zamówienie do hurtowni, po czym towar jest wysyłany bezpośrednio z hurtowni do klienta. Zarobek sklepu internetowego oczywiście polega na różnicy pomiędzy ceną zakupu towaru w hurtowni a ceną po jakiej klient zakupił towar w sklepie Internetowym. Już na pierwszy rzut oka widać, że takie rozwiązanie ma jedną dużą zaletę – odpada mnóstwo pracy związanej z magazynowaniem, pakowaniem oraz wysyłaniem towaru.

Do zalet należy doliczyć fakt, że za pomocą API lub innych rozwiązań można zsynchronizować stany magazynowe ze sklepem internetowym. Poza tym, można zautomatyzować proces zamawiania towaru z hurtowni oraz wprowadzić szereg innych udogodnień. W teorii całość można zoptymalizować w taki sposób, że praktycznie wystarczy pozyskiwać ruch na stronę internetową a samym procesem obsługi zamówienia nie trzeba się martwić.

Jakie wady może mieć biznes w modelu dropshippingowym?

Żeby nie było zbyt pięknie trzeba zwrócić uwagę na wady a tych można się doszukać co najmniej kilku. Po pierwsze, bariera wejścia w biznes dropshippingowy jest bardzo niska i praktycznie każdy może taką działalność rozpocząć w dowolnym momencie. To sprawia, że towary, które są dostępne w hurtowniach dropshippingowych są sprzedawane w Internecie w wielu sklepach internetowych z bardzo niskimi marżami.

Kolejny minus takiego rozwiązania dotyczy tego, że prowadząc sklep internetowy w modelu dropshippingowym nie mamy zbyt wielkiego wpływu na zarządzanie zamówieniem. Ewentualne opóźnienia w wysyłce towaru, nieprawidłowe zapakowanie, wysłanie wybrakowanego towaru lub inne ewentualne problemy to coś za co odpowiadamy. Tymczasem mamy niewielki wpływ na obsługę zamówień, bo proces ten jest obsługiwany przez hurtownię.

Podsumowując, prowadzenie sklepu internetowego w modelu dropshippingowym jest bardzo interesującym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą rozwinąć swój biznes w sieci. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tego typu rozwiązanie poza zaletami ma także kilka wad.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne